فصلنامه شماره ۱۹ دانش دامپروری

ویژه دام

 • تعداد صفحات:
  23 صفحه
 • فصل انتشار:
  پائیز
 • سال انتشار:
  1400

سرفصل‌های این شماره:

 • زیرالنون؛ دشمن برنامه های تولید مثلی گله های گاو شیری
 • تأثیر فعال‌سازی سیستم ایمنی بر سلامت و عملکرد گاوهای دوره انتقال؛ یافته های جدید در برابر تعصب های قدیمی (بخش اول)
 • نقش غذا داروها بر گاوهای شیری انتقالی
 • مروری بر نسخه به روز شده احتیاجات مواد مغذی گاوهای شیری شورای تحقیقات ملی 2021؛ مواد معدنی ویتامین ها
 • چالش و چاره

استفاده از محتوا با ذکر منبع بلامانع است
چکیده مقالات

زیرالنون؛ دشمن برنامه‌های تولید مثلی گله‌های گاو شیری

زیرالنون می‌تواند تولید مثل را مختل کرده و باعث سقط خود به خودی شده و نهایتا زیان‌های اقتصادی بزرگی به پرورش دهندگان گاو شیری وارد کند. در این مقاله به تشخیص و درمان اثرات زیرالنون خواهیم پرداخت. زمانی که مایکوتوکسین‌ها و اثرات آن‌ها در مزارع پرورش گاوشیری مورد بررسی قرار می‌گیرند، معمولا اثر مستقیم این ترکیبات روی تولید و سلامت حیوان در نظر گرفته می‌شود. اما درخصوص زیرالنون قضیه متفاوت است. از آنجایی که زیرالنون ساختار مشابه با استروژن دارد، می‌تواند به گیرنده‌های واقع در نواحی مشخصی از بدن مانند رحم، غدد پستانی، هیپوتالاموس، و غده هیپوفیز متصل شود و منجر به اختلالات تولید مثلی، سقط خود به خودی و دیگر چالش‌های باروری شود.

تاثیر فعال‌سازی سیستم ایمنی بر سلامت و عملکرد گاوهای دوره انتقال

حفظ سلامت و بهره‌وری گاو در دوره انتقال یک مسئله مهم در صنعت گاوشیری محسوب می‌شود. همزمان با تغییرات ذکرشده در هموستازی انرژی و کلسیم، افزایش خطر ابتلا به اختلالات متابولیکی و بیماری‌های عفونی نظیر کتوز، کبد چرب، تب شیر، جابجایی شیردادن، جفت ماندگی و ورم پستان وجود دارد. مسئله رفاه دام پیامدهای عمیقی بر سود دهی مزارع و پایداری صنعت دارد. هایپوکلسمی به عنوان یک اختلال دروازه‌ای شناخته‌شد که منجر به کتوز، ورم پستان، متریت، اختلال در تولید مثل و کاهش تولید شیر می‌شود. در این مقاله به بررسی تاثیر فعال‌سازی سیستم ایمنی بر سلامت و عملکرد گاوهای دوره انتقال می‌پردازیم.

نقش غذا داروها بر گاوهای شیری انتقالی

استفاده از غذا داروها برای بهبود سلامت، رفاه و بهره‌وری در مدیریت سلامت گله گاو شیری به طور روز افزون مورد توجه قرارگرفته‌اند. پژوهش‌ها روی غذا داروها، استفاده از آن‌ها به عنوان مواد مغذی، مکمل‌های غذایی، محصولات گیاهی و خوراک‌های فرآوری شده از جمله الیاف غذایی، پروبیوتیک‌ها، پری بیوتیک‌ها، اسیدهای چرب غیر اشباع با چند پیوند دوگانه، ویتامین‌ها و مواد معدنی با ماهیت آنتی اکسیدانی و ترکیبات گیاهی فعال مورد بررسی قرارداده‌اند. نتایج نشان‌داد که توانایی این ترکیبات برای حمایت از سیستم ایمنی و فعالیت متابولیکی اندام‌های اصلی (مانند کبد، غده پستانی و روده) قبل و بعد از زایمان به ویژه زمانی که پاسخ التهابی باعث فعال‌شدن اجزای مختلف سیستم ایمنی بدن و تغییر در متابولیسم می‌شود. این انگیزه‌ها باعث افزایش ارزش غذا داروها شده‌اند.

مروری بر نسخه به روز شده احتیاجات مواد مغذی گاوهای شیری 2021 مواد معدنی و ویتامین‌ها

پس از 20 سال انتظار در چهلمین کنفرانس انجمن گاو شیری آمریکا که در آگوست 2021 برگزارشد، نسخه به روز شده و جدید NRC گاوهای شیری، معرفی گردید. این نشست به صورت حضوری و مجازی با حضور 350 فعال در صنعت گاو شیری، پژوهشگران و صنعتگران و پرسنل کمپانی های مطرح دنیا برگزارشد. شرکت‌کنندگان شامل افرادی از 32 کشور، 36 ایالت، و 36 دانشگاه بودند. این حرکت عظیم با کمک کمیته‌ای متشکل از 12 دانشمند منتخب به صورت مشترک انجام‌شد. پانزده شرکت و سازمان نیز برای حمایت از توسعه آخرین پژوهش‌ها بر مبنای فصل‌ها، منابع و توصیه‌های مورد استفاده در سراسر جهان در جهت تغذیه موثر گاوهای شیری، گوساله‌ها، تلیسه‌ها و گاوهای خشک، کمک@های مالی خود را ارائه کردند. در این کنفرانس چهار روزه، اعضای کمیته یافته‌ها و توصیه‌های تحقیقاتی خود را در هر فصل مورد بحث قرار دادند. در ادامه به طور خلاصه به بررسی اقدامات انجام‌شده در خصوص احتیاجات ویتامین‌ها و مواد معدنی جدید خواهیم پرداخت.


دریافت اشتراک

دریافت خودکار مقالات علمی و نسخ فصلنامه دانش دامپروری

تمامی حقوق برای گروه پژوهشی توسعه دانش تغذیه دام و طیور سپاهان محفوظ است.